Následující zásady můžete použít při nákupu jakékoli obuvi, ale já se zabývám konkrétně obuví na cvičení, bez ohledu na její určení, např. běh, chůze, basketbal, tenis nebo cross-training.
Při nákupu obuvi je pravděpodobně nejdůležitějším faktorem správné padnutí. Mnoho prodejců sportovní obuvi má speciálně vyškolený personál, který vám změří nohu, posoudí biomechaniku vaší chůze a poradí nejlepší typ obuvi pro vaše plánované aktivity.
Druhým faktorem, který je třeba zvážit, je ujistit se, že utrácíte dostatečně. Nejde o to najít nejlevnější dostupnou obuv, ale spíše o to zjistit, jaký je váš rozpočet, a utratit tolik, abyste si mohli koupit tu nejlepší obuv. Ať už je váš rozpočet jakýkoli, budete-li se řídit těmito tipy, bude snazší učinit dobře informovaný a chytrý výběr:
Zkontrolujte, zda se opotřebovávají
Způsob, jakým se vaše stará obuv opotřebovala, bude nejlepším vodítkem při rozhodování, jaké vlastnosti potřebujete u nové obuvi. Kvalitní sportovní boty se dají sehnat pokud využijete slevový kód Eobuv. Například pokud je nejvíce opotřebovaný vnější okraj oblasti paty, máte tendenci se při běhu po vnějším okraji boty kutálet. Tomuto jevu se říká inverze, i když mnoho prodejců jej mylně označuje jako supinaci nebo nedostatečnou pronaci. Běžci s inverzí mají obvykle ztuhlé, nepohyblivé nohy a měli by se poohlédnout po botách se silným odpružením a měkkou mezipodešví s menší mediální podporou. Tyto boty jsou obvykle postaveny na zakřiveném kopytu a podporují pohyb nohy.
Pokud se vám boty na podpatku opotřebovaly převážně na vnitřní hraně, dochází při běhu k everzi, kterou prodejci často mylně nazývají nadměrnou pronací. Pokud máte problém s everzí, měli byste se poohlédnout po botách, které mají mediální sloupek, polyuretanovou mezipodešev a stélku z karbonové pryže. Většina obuvi pro korekci úchylky je postavena na rovném kopytu pro větší stabilitu a oporu.
Prohlédněte si novou obuv
Vaše obuv musí být dobře vyrobena a nesmí mít žádnou vadu, resp. závadu, která by mohla vnášet nepohodlí. Prohlédněte si boty zvenku i zevnitř, zda na nich nejsou vystouplé švy nebo švy, které se uvolňují, a pokud nějaké najdete, vezměte si jiný pár bot. Drobné problémy, jako jsou tyto, se mohou v dlouhodobém horizontu stát hlavním zdrojem nepohodlí a možného zranění. Zkontrolujte také křížení svršku a podrážky boty. Zkuste je od sebe odlepit, a pokud dojde k jejich oddělení, vyberte si jinou obuv.
Vyzkoušejte různé velikosti
Velikosti na krabicích a visačkách na botách znamenají opravdu málo. Velikosti se liší výrobce od výrobce a model od modelu. Využijte rady (kvalifikovaného) prodavače, abyste našli výchozí bod, a od něj postupujte směrem nahoru a dolů (podle velikosti). Nezapomeňte, že správný střih a pohodlí jsou to nejdůležitější.
Pořiďte si trojí střih
Není to tak složité, jak to zní. Zjednodušeně řečeno to znamená:
1. Nejdelší z vašich prstů by měl přesahovat konec boty o 5 – 15 mm.
2. Půlka chodidla by se měla pohodlně vejít do nejširší části boty.
3. Pata by měla dobře sedět bez jakéhokoli prokluzu.
Vyzkoušejte si obě boty
Většina lidí má obvykle jednu nohu o něco větší než druhou, takže dokonalé padnutí pro menší nohu bude znamenat problémy pro větší nohu. Pokud již víte, která noha je větší, vycházejte při rozhodování z toho, jak bota této noze padne. Nakonec se po zašněrování boty postavte, aby se vaše chodidlo pod vahou těla vyrovnalo a rozložilo.
Nakupujte se zpožděním
Poté, co jste celý den na nohou, chodíte, běháte, prostě cokoli, co váš běžný den obnáší, mohou vaše nohy od rána do večera otéct až o 5 procent. Příliš brzký nákup obuvi by mohl vést k tomu, že si koupíte botu, která vás bude ke konci dne tlačit.