Cvičení jógy si oblíbila řada uživatelů. Je totiž účinné a nenáročné na prostor, podmínky i další vybavení. Potřebujete pouze vhodnou podložku. Jak vybrat jógamatku?
Proč si pořídit jógamatku
Podložka na cvičení vám v první řadě pomůže zvýšit komfort. Změkčí totiž tvrdý podklad a zajistí tepelnou izolaci. Stejně tak tlumí nárazy a z bezpečnostních důvodů je využitelná i proto, že zabraňuje podkluzování.
Klasická podložka na cvičení nalezne mnohostranné využití u různých typů aktivit. Přímo na jógu se používají speciální tzv. jógamatky. Typické je pro ně to, že jsou obvykle tenčí a měkčí, což je ideální pro podporu těla při různých pozicích.
Jak vybrat jógamatku
Při výběru podložky na jógu jsou podstatné zejména tyto parametry:
Materiál
Volba materiálu je z velké míry ovlivněna preferovaným typem cvičení. Nejlevnější alternativu představuje PVC a řada začátečníků se k těmto podložkám uchyluje. Zejména při dynamických druzích jógy ale tento materiál může nepříjemně podkluzovat.
Alternativu nabízí i juta nebo guma. Z hlediska přilnavosti jsou tyto typy obdobné jako plast, ale některým uživatelům u nich nevyhovuje hrubší struktura. Jutovou podložku opět nelze příliš doporučit na dynamické cvičení, zatímco gumové jógamatky ano. Guma je navíc materiál, který vyniká dlouhou životností.
Poměrně oblíbené je také korkové provedení. Je dostatečně odolné a uspokojí i požadavek na ekologicky vyrobený produkt. Korek se navíc doporučuje i těm cvičícím, jimž se více potí ruce, nekloužou. Hodí se opět primárně na klidnější druhy cvičení.
Velikost
Velikost počítá primárně s tělesnou výškou cvičícího. To znamená, že pro dospělého jedince se většinou vyrábějí jógamatky do velikosti cca 180 cm. Lidé vyššího vzrůstu by měli volit speciální prodloužené verze, které rovněž řada výrobců nabízí.
Jógamatka by měla být vždy o cca 6 cm delší než vy sami. V poloze vleže vám z ní nemá přesahovat hlava ani nohy.
Záleží to ale samozřejmě i na preferovaném rozsahu pozic. Pokud skutečně budete při cvičení ležet, podložka by měla být dostatečně dlouhá. Totéž platí i tam, kde je cílem získat adekvátní oporu u jednotlivých cviků. Při sezení samozřejmě kratší délka v zásadě ničemu nevadí.
Tloušťka
I zvolená tloušťka souvisí s individuálními parametry postavy. Štíhlí jedinci, což platí hlavně pro ženy, budou ale potřebovat vyšší měkkost. Na měkkém podkladu se bude dobře cvičit i lidem, kteří mají problémy s klouby.
Poměrně často preferují jógamatky o vyšší tloušťce i obecně začátečníci. Stejně tak mají vliv podmínky, v nichž cvičíte, ven je potřeba silnější podložka na jógu, aby vás ochránila před všemi nástrahami v terénu.
Běžně se tloušťka pohybuje kolem 4 mm. S tou se nejčastěji setkáte i v klasických jóga studiích. Uvědomte si před konečným rozhodnutím, že silnější jógamatka už může zhoršovat celkovou stabilitu.