- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Pro ženy Šťastná zahrada po celý rok? Začněte s péčí už v zimě!

 Šťastná zahrada po celý rok? Začněte s péčí už v zimě!

Záleží vám na tom, aby vaše zelené království prosperovalo v hojnosti a blahobytu? Pak se vám bude hodit několik rad, díky kterým se svému cíli přiblížíte jednoduše a informovaněji.

Ať už máte zahradu jako oázu klidu a péče o ni vám přináší radost, nebo slouží pouze jako zdroj vitamínů a bio dobrot, je dobré ji věnovat pozornost ještě před obdobím vegetace. A že i péče v zimních měsících má své zákonitosti, aby rostliny nespálil mráz nebo nepoškodily choroby. V tomto článku zjistíte, jakým dřevinám se právě teď věnovat a co mít na paměti, abyste se vyhnuli nežádoucím vlivům.

Zahrada v únoru – kam říznout?

Není-li velký mráz, je leden a únor vhodnou dobou pro silné zmlazení přehoustlých přestárlých jabloní, hrušní. Tento typ zmlazení je vhodný tehdy, pokud se v minulých letech neprořezávalo a koruny stromu se příliš zahustily. Obecně platí pravidlo, že je potřeba vyřezat všechny větve a výhony, které rostou směrem dovnitř anebo se vzájemně křižují. Pamatujte, že silnější větve se neořezávají napoprvé hned u báze, ale asi tak 25 cm nad ní. Nejdříve zespodu asi do jedné třetiny tloušťky a doříznete ji seshora. Vzniklý pahýl teprve uřízněte těsně u kmene – předcházíte tak vážnému poranění stromu.

U mladých a pravidelně obdělávaných stromů se provádí jen lehčí řezy, jako odstranění vlků a přebytečných větví. Vždy je ale dobré myslet na zákonitosti růstu stromů a zjistit si, jakou odrůdu jabloně či hrušně máte – poté vám bude více jasné, jaký tvar a zmlazení vyžaduje pro plodnou úrodu. Pokud jste zpozorovali u kmene nové výhonky, odhrňte trochu zeminu, uřízněte je u báze a zeminu zpět zahrňte.

Nezapomínejte ani na keře. U kdouloní a mišpulí můžete provést obdobný řez jako u jabloní. A například ty lískové vyžadují odstranění velké části mladých výhonků vyrůstajících ze země. Rostlina se soustředí více na plody, a ne výživu svých dalších větví. Navíc pokud je keř už opravdu hustý, rodí převážně jen okrajové větve.

Naopak u angreštu a rybízu je potřeba zbavit se právě přestárlých větví. Jak je poznáte? Mívají černou kůru, již poměrně chudé letorosty a malé plody. Z nových výmladků ale vždy jen nechte ty, které mají za úkol nahradit přestárlé. Angrešt a rybíz raší opravdu velmi brzy! S březnovým řezem byste se ochudili o budoucí plody.

A pokud máte na zahradě i nějakou vinnou révu, koncem února je ideální doba na provedení řezu. Míza v ní začíná proudit velice brzy, takže po únorových mrazících hurá na to!

Pravidla pro podpoření hojné úrody!

  1. Používejte ostré a vhodné nástroje! Nečistý nebo rozpraskaný řez od tupých nůžek nebo pilky se hůře hojí. Celá rána se musí zacelit dříve, než se dostaví mrazy. Jinak hrozí, že se skrze ránu mráz dostane až do budoucích poupat. A navíc je s ostrými nástroji práce snazší a rychlejší.
  2. Provádějte řezy ve dnech, kdy není mráz! Některé rostliny snesou řez i při teplotě -1 °C a jiné potřebují teploty nad bodem mrazu. Pomůžete jim tak lépe odolat i chorobám.
  3. Vždy ošetřete rány na větších větvích štěpařským voskem. Předcházíte tak tomu, aby rostliny postihly choroby i mráz.
  4. Odstraňujte z větví listí a staré či mumifikované ovoce. Obojí v sobě ukrývá, spory, zárodky chorob – například monilióza – a vaše stromky i keře mohou dostat pěkně zabrat. Takové zbytky ovoce posbírat a spálit nejlépe na podzim. V únoru ale stále ještě můžete mít čas tuto drobnost napravit.

Kvalitní nářadí ušetří námahu i budoucí výplatu

Se starým, tupým a nevhodným nářadím bohužel můžete napáchat nějakou tu škodu na rostlinách, které si pipláte a možná i na samotném nářadí či vašich částech těla. Trpí hodně zahradní nůžky, pily, ale i rýče a motyky. Pokud hned na začátku zainvestujete, můžete se vyhnout nejen rychlému ztupení, ale díky moderní době i námaze a bolavým rukám. Můžete vynaložit mnohem méně úsilí.

Bateriová prořezávací pilka Kärcher PGS 4-18 vám pomůže se snadným prořezáním keřů, malých i středně velkých větví až do průměru 80 mm. Díky odnímatelné kvalitní čepeli německé výroby můžete bezpečně a snadno pracovat bez sklouznutí větví. Přípravu i údržbu pilky zvládnete bez nářadí. Pokud ji chcete použít i na prořez ve výškách, můžete použít teleskopické prodloužení PRO PGS 4-18.

Jak s pilkou pracovat? Mrkněte na video:

https://www.youtube.com/watch?v=5HVnfOIPcsY

Stromy a keře nemusíte jen prořezávat – velkou pomocí vám mohou být i zahradnické nůžky, zejména ty mechanické. Aku nůžky na větve Kärcher TLO 18-32 Battery odvedou tvrdou práci za vás i vysoko nad zemí. Mají vysoce kvalitní dvojitou čepel, která si čistě poradí i s větvemi o průměru 3 cm. Dlouhá pogumovaná rukojeť s ergonomickým tvarováním je pohodlná i po delší práci. Díky poteflonovanému povrchu zůstává ostří kvalitní po dlouhá léta.

Mrkněte, jak vám aku nůžky usnadní námahu:

https://youtu.be/fd-gvtzuif0

S kvalitním nářadím si práci urychlíte a usnadníte, díky tomu i za jedno odpoledne zvládnete obhospodařit větší kus zahrady.

A pokud vás zajímají další pomocníci Kärcher, počtete si o nich na www.karcher.cz.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper