- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Pro ženyAteliér zrealizoval v Mexiku působivou vilu s nádhernou karibskou zahradou

Ateliér zrealizoval v Mexiku působivou vilu s nádhernou karibskou zahradou

Husté lesy nedaleko města Tulum na poloostrově Yucatán už jen na fotografiích navozují pocit relaxu. Část přirozeného místního porostu proniká i na pozemek. Vilu na tomto místě realizoval bratislavský ateliér NOIZ.SK.

Rozsáhlý pozemek o ploše 1 600 metrů čtverečních dal architektům možnost „pohrát si“ s umístěním vily a dalších součástí projektu. Rodinný dům byl posazen tak, aby plochu rozdělil na dvě části – větší část je určena k soukromému využití a obsahuje bazén, menší navazuje na přístupovou cestu. Obě části se odlišují také porostem. Před vilou se nachází zóna lesů a za ní zóna nižšího, ovšem také přirozeného porostu – karibské zahrady.

Působivá vila s nádhernou karibskou zahradou v mexickém Tulumu
Vchod. Zdroj: Pol Rodriguez

Zeleň je místní, ale architektura se od lokální odlišuje
Zeleň na pozemku je charakteristická pro dané místo, samotná architektura se však od té místní liší. Neodmyslitelnou součástí návrhu vily bylo respektování lokálních podmínek a klimatu, které je výrazně odlišné od toho, na jaké jsme zvyklí na Slovensku.

Působivá vila s nádhernou karibskou zahradou v mexickém Tulumu
Terasu lze zavřít posuvnými stěnami se síťkami a ochránit tak obyvatele před hmyzem. Zdroj: Pol Rodriguez

Zajímavým řešením je ventilace pod samotným domem. Architekti navrhli konstrukci podlahy pomocí nosných stěn zvednout nad úroveň stávajícího terénu. Stejný princip je použit i při konstrukci střechy. Ta leží na pěti mohutných betonových trámech.

Kontrolované provětrávání kvůli vysoké vlhkosti a nezbytný stín
„Prostor mezi trámy umožňuje kontrolované provětrávání převládajícím větrem od nedalekého moře. Vysoká vlhkost, ale i mnoho slunce jsou pro toto místo charakteristické, proto kromě provětrávání bylo třeba zajistit i dostatek stínu, aby se dům nepřehříval v interiéru a zároveň nabízel i dost pobytové plochy ve stínu v exteriéru,“ konkretizuje Andrej Šabo.

Působivá vila s nádhernou karibskou zahradou v mexickém Tulumu
Zeleň na pozemku je charakteristická pro dané místo. Zdroj: Pol Rodriguez

Terasa jako venkovní obývací pokoj
Ze strany karibské zahrady na vilu navazuje velká překrytá terasa – exteriérová obývací místnost, která rozlohou tvoří přibližně třetinu domu. Terasu lze zavřít posuvnými stěnami se síťkami a ochránit tak obyvatele před hmyzem.

Skleněné posuvné stěny nahrazují také přední fasádu. Kromě variabilitě, kterou takto celý prostor získal, skleněné plochy stírají hranice mezi interiérem a exteriérem – vnášejí kouzelnou přírodu přímo dovnitř. V hlavním proskleném prostoru se nachází nejen velkorysý obývací pokoj s kuchyní, ale také příjemná ložnice.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper