Elegantní a nadčasová černá barva může v interiéru působit jako dvousečná zbraň. Na jedné straně mu dokáže dodat hlubší rozměr a zajímavou atmosféru, na druhé straně jej však může i úplně „zatemnit“, pokud to s ní přeženete.
Nejtmavší z barevného spektra můžete využít prakticky v kterémkoli stylu bydlení i v kterékoli místnosti a na výběr máte několik možností, jak na to. Buď jako ústřední barvu jedné či více stěn, nebo jako kontrastní barvu, když je v páru se světlým odstínem, případně jen jako doplňkovou barvu, která se vyskytne kde-tu, ale její efekt bude znatelný. Právě na doplňcích černé barvy můžete začít při jejím zavádění do domácnosti.
Přečtěte si také
Stylový byt, jehož hlavním prvkem jedinečnosti jsou černé linie
Rámy na obrazy, polštáře, svícny či stolní lampy? Vyzkoušejte, a pokud by vám to nezamlouvalo, snadno je vyměníte. Máte-li na černou více odvahy, sáhněte po větších nábytkových kusech, jako je pohovka, skříň nebo kuchyňská linka. Důležité je však přiřadit k nim také jednu nebo dvě doplňkové barvy, například bílou, vanilkovou, béžovou nebo teplo působící odstín hnědé, okrové či zelené. Jen tak z černé vytěžíte v prostoru maximum, nebude příliš křičet a zjemníte její sílu. Velmi zajímavě vyzní světlé interiéry, kde jsou rámy oken či výplně dveří natřené černou. Černou však nepřidávejte do místnosti, kde se již nacházejí minimálně dvě výrazné barvy. Bylo by to kontraproduktivní a vznikl by vizuální chaos.
Na stěnách vynikne černá nejlépe v prostorných interiérech a natřením jedné ústřední stěny docílíte dynamického efektu. Pokud by jí bylo na stěnách příliš, opticky to místnost zmenší, zmáčkne. A tady je ještě několik dobrých tipů, jak na ni:
zážitek ze sledování filmů umocníte černou barvou za televizí
pokud potřebujete příliš vysoké místnosti opticky snížit, natřete na černo jen strop
spodní kuchyňské skříňky černé, vrchní světlé i menší kuchyň tak bude působit vzdušněji
podle feng šuej symbolizuje černá barva mimo jiné i kariéru, proto by neměla chybět v pracovně
černá dá pěkně vyniknout textuře dřeva či cihly, klidně jí natřete již existující povrchy
Koncept přidávání
Zkuste černou dávkovat do interiéru postupně, od nejmenších doplňků po ty větší. Začněte například textilním prostíráním, přidejte kuchyňské nádobí, jídelní židle, svítilnu. Sami přesně uvidíte, kdy bude dost. Pokud zařizujete světlý interiér, buďte připraveni, že černé snese poměrně hodně.
Black & White. Tato ověřená barevná kombinace působí svým kontrastem velmi dynamicky a poutavě. Osvědčený je šachovnicový vzor, který pěkně vynikne na kuchyňské a koupelnové podlaze nebo doplňcích.
Kuchyňské variace
Moderní, ale i tradiční kuchyně v černé barvě v lesklém nebo matném provedení je stále žádanější. Pokud ji dobře zkombinujete s jinými materiály a barvami, může být stejně útulná a nadčasová jako její světlejší konkurentka.
A jaké jsou ideální kombinace k černé lince? Cihlové pásky, ale také bílé retro obklady na zástěně, mramor, ale i překližka, keramika a klidně i zlato… Jak je vidět, iv případě černé linky máte kvantum možností, jak ji přeměnit na kuchyni vašich snů.
Redakce radí: Ty správné dekorace zútulní váš dům, či byt.
https://tydenikobydleni.cz/kvalitni-nabytek-s-dlouhou-zivotnosti-nakupujte-na-iba-nabytek/
https://cz-home.cz/neobycejne-omitky-6-plasticke-modelovani-fasad-pracovni-postup/
https://specialbydleni.cz/nejcastejsi-chyby-pri-zarizovani-interieru-podle-feng-shui/