Koučink zahrnuje rozhovory mezi koučem a koučovaným, kde je kladen důraz na správné formulování otázek. Pro dosažení úspěchu je klíčové dodržovat pravidla, která zajistí efektivní komunikaci a posun směrem k cíli. Jak toho dosáhnout?
Správně položené otázky jako klíč k úspěchu
Správně formulované otázky během koučovacího rozhovoru pomáhají koučovanému přehodnotit jeho běžný způsob myšlení a otevřít nové perspektivy. Tyto otázky mohou zásadně změnit pohled na vlastní realitu.
Koučink osobního rozvoje zároveň podporuje plné převzetí odpovědnosti za danou situaci a zvyšuje pocit spokojenosti. Pomáhá nalézt rovnováhu v životě a je cenným nástrojem pro osobní rozvoj.
Jak vést úspěšné koučovací rozhovory
Pro dosažení úspěchu v rámci koučovacích rozhovorů je na místě dodržovat několik základních pravidel. Předně je na místě zajistit koučovanému důvěrné prostředí. Myslete na to, že ve většině případů koučovaný rozhodně nestojí o to, aby jej někdo sledoval nebo snad poslouchal.
Koučovací rozhovor musí mít jasně danou strukturu. Nejde o neformální konverzaci mezi přáteli u kávy. Někteří nováčci v koučování si často stěžují, že struktura koučovacích rozhovorů je pro ně příliš složitá a umělá, ale tento přístup má svůj důvod.
Úkolem kouče je během koučovacího rozhovoru pozorně a aktivně naslouchat. Koučovaný by měl mít prostor a podporu pro rozvoj svých myšlenek. Zároveň je nezbytné, aby kouč a koučovaný byli po celou dobu v komunikačním napojení.
Vhodné je rovněž koučovanému klást otevřené otázky, tedy takové otázky, na které nelze odpovědět ANO nebo NE. Ty totiž člověka přirozeně vedou k hlubšímu zamyšlení se nad tématem.
Nezapomeňte si rovněž během rozhovoru vyhradit čas na průběžné shrnutí. Uspořádejte si myšlenky a seřaďte informace, které jste od koučovaného získali. K lepší orientaci v situaci vám mohou pomoci i různé poznámky a náčrty.
Více článků z oblasti koučinku a osobního rozvoje najdete na www.akor.cz.