Poslouží nejen doma, ale také na chatě či v karavanu. Jak dopadl redakční test malých indukčních plotýnek?

Redakce doporučuje

Pro mnohé se jedná o spotřebič, na který nepomyslí po celý život. Pokud však potřebujete vykouzlit improvizovanou kuchyňku, indukční plotýnka je jasnou volbou. Poslouží nejen doma, ale také na chatě, v karavanu, na dvoře nebo v jarmarkovém stánku.

Bez sporáku
Jen díky popularitě standardizovaných kuchyňských linek v našich domovech klademe hrnce na sporák nebo zabudovanou varnou desku. Zatímco venkovské domy od nepaměti používaly k vaření ohniště nebo zděná kamna, obyvatelé bytových domů ještě v polovině minulého století spoléhali na kamna s varnou deskou, stolní petrolejový vařič nebo elektrickou plotýnku. Pokud je vůbec měli. Zajít na levný oběd do jídelny nebo hostince, na svačinu do bistra nebo na večeři do restaurace bylo pro mnohé stejně přirozené jako posadit se k šálku kávy kdekoli jinde jen ne doma. Nebylo zvykem vařit a je možné, že se k tomu jednou vrátíme. Malé indukční plotýnky teprve čekají na svou zlatou éru.

Přečtěte si také
Vaflovače v redakčním testu. Který zvítězil?
Co byste měli vědět
Nádobí
Plechový hrnek, smaltovaný čajník, litinový pekáč, nerezový hrnec s magnetickým dnem a hliníková pánev, do které ve výrobě zalisovaly ocelovou matrici – to vše jsou varné nádoby, se kterými si indukční plotýnka rozumí. Není důležité, zda jsou nové nebo po prarodičích, rozhoduje pouze to, zda reagují na magnetické síly. Ty se v nádobě přeměňují na teplo.

Regulace
Většina současných modelů je vybavena elektronikou, která zvládá také jemnou regulaci výkonu. Namísto toho, aby při tlumeném ohřevu cyklicky střídali plný výkon s kratšími či delšími pauzami, skutečně tlumí výkon tak, aby běžel nepřetržitě. Díky tomu již ovesnou kaši, pudink nebo mléčnou omáčku nepřipálíte.

Programy
Je chytré, pokud je plotýnka vybavena programovým automatem. Ten používá doplňková nastavení výkonu a cyklování k tomu, aby zajistil ohřev pokrmů bez míchání nebo udržel vodu ve varu při parním vaření. Příležitostně naleznete i modely vybavené sondou, která po zasunutí do hrnce měří skutečnou teplotu jeho obsahu.

Hlučnost
Každý hrnec na indukci vibruje a přenáší svůj pohyb do plotýnky. Netlumí ho pracovní deska linky, jako je tomu u zabudovaných panelů. Při vaření pracuje také ventilátor, který chladí elektroniku. To vše se projeví na nových zvucích v kuchyni, na které si budete několik dní přivykat. Nejsou ani hlučné, ani rušivé, jen jiné, než jste zvyklí.

Plocha
Maximální velikost hrnce závisí více na umístění ovládacího panelu než na skutečném průměru varné zóny. Dno nádoby nesmí překrývat senzory dotykových tlačítek. Pokud hledáte extrémy za hranicemi většiny modelů, podívejte se po těch s ovládacím kolečkem. Pokud je umístěno na čelním panelu, vašemu záměru nemusí nic překážet.

Čištění
Skleněná plocha indukční plotýnky se zahřívá pouze od hrnce, takže vykypené omáčky a vyprsklý olej se na ní připalují jen nepatrně. Díky tomu je čištění nenáročné a škrabku budete muset použít jen výjimečně bez ohledu na to, zda plotýnku držíte neustále v pohotovosti nebo ji odkládáte do skříňky.

Bez topení
V nevytopené chalupě se vám může stát, že si na kávičku po příjezdu budete muset chvíli počkat. Pokud se pro nízkou teplotu maziva ventilátor neroztočí, elektronika vyhlásí chybový kód. Pomůže předehřátí fénem nebo vyčkání na moment, kdy pecka opět vytopí místnost na teplotu vyšší než 10 °C.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Luxusní hodinky a jejich historie

Luxusní hodinky nejčastěji nosí na svých číselnících loga světově proslulých hodinářských značek známých a vyhledávaných pro punc kvality, preciznosti a tradice. Luxusními hodinkami se rozumí hodinky finančně náročnějšími, kde je...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -časopis