- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyJak se vyznat v rybářských prutech

Jak se vyznat v rybářských prutech

Vyznat se v rybářských prutech není hračka, zvlášť pokud jste rybáři začátečníci. Bohužel žádný univerzální rybářský prut neexistuje, takže pokud chcete vyrazit k rybníku, bez trochy rybářské teorie se neobejdete. Poradíme vám, jaký rybářský prut pro vás bude ten pravý.

Na každý způsob rybolovu se hodí jiný prut. Pruty se totiž liší nejen délkou a gramáží, ale i mírou prohnutí (neboli akce). Jedná se o to, jak moc se prut při zatížení ohýbá.

A pozor, pro rybáře cestovatele máme jeden tip. Mohou si pořídit teleskopický prut a během chvilky ho zkrátit tak, že se jim vejde do batohu.

Pruty na plavanou 

Plavaná neboli lov se splávkem se hodí k lovu téměř všech druhů ryb. Nejvíce se chytají ryby kaprovité, převažují plotičky, oukleje, cejni, kapři. Tato technika chytání vyžaduje neustálou pozornost rybáře.

Ten musí sledovat, jak ryba doráží k háčku a jak se splávek pohybuje. Rybář musí po celou dobu držet prut, v pravé chvíli je třeba zabrat. Výhodou těchto prutů je, že oproti jiným nejsou drahé. 

Pruty na plavanou dělíme do dvou základních kategorií, a to s navijákem (boloňky a matchové pruty) a pruty bez navijáku (biče, děličky, topsety).

Pruty na položenou

Lov na položenou (tzv. na těžko) slouží hlavně k chytání ryb u dna nebo těsně nad ním. Stačí nahodit, odložit prut do vidliček, pověsit signalizátor záběru a rybář má „volno“. Díky dnešnímu kvalitnímu vybavení lze chystat na položenou i více než 100 metrů od břehu.  

Délku prutu na položenou se odvíjí od toho, kde chystáte. Obecně platí, že prut na položenou by měl mít 250–450 cm. 

Feederové pruty

Feederové pruty jsou velice oblíbené. Jejich specialitou je ohebná špička, která reaguje na pohyb ryby a dá rybáři vědět, kdy je potřeba zaseknout. Je to vlastně takový signalizátor záběru. 

Druhou specialitou je pak speciální krmítko (feeder znamená anglicky krmítko), které najdeme v blízkosti háčků. Díky feederovému krmítku nástraha na háčku leží vždy poblíž lákavého krmení.

Dá se říci, že feederové pruty jsou vhodné pro začátečníky. S tímto prutem je lov zábavný, akční, většinou se chytne hodně ryb a dají se takto chytnou různé druhy ryb. Pruty jsou také použitelné jak ve stojatých, tak i v tekoucích vodách. Je však třeba přesně nahazovat do jednoho zakrmeného místa.

Prut na sumce

Sumec je nejsilnější ryba, jakou lze u nás ulovit. Pořídit byste si tedy měli pořádný silný a odolný sumcový prut. Pruty na sumce jsou těžší, masivnější, mají větší vrhací zátěž a měly by mít celokovové sedlo i očka. Prut je třeba vybírat podle způsobu lovu.

Vždy záleží na tom, zda budete lovit na přívlač, na bójku nebo se splávkem, z lodě či ze břehu. Na lov sumců ze člunu je dostačující kratší prut do 2,5 metru, na lov ze břehu si kupte prut delší (od 270 do 330 cm). 

Všechny typy rybářských prutů od českého výrobce najdete na stránkách – Nejsport.cz.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper