- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyRychlé svezení s hydrofoilem

Rychlé svezení s hydrofoilem

Hydrofoil je vodní sport, jehož popularita v posledních letech prudce stoupá. Za posledních sto let prošel velkým vývojem. S hydrofoilem to totiž není jen jízda, ale i parádní let! 

Odkud se vzal hydrofoil?

Úplné počátky se datují na začátku 20. století. Původně šlo o prototyp lodi, která díky odporu křídla pod vodou dokázala letět nad hladinou. 

Ve 40. letech proběhl celosvětový rozvoj této technologie a od 60. let je součástí sportu ve formě lyží, jacht nebo katamaránů. Původní hliníková deska byla těžká a špatně řiditelná, ale po modernizaci a využití lehčích materiálů nabral hydrofoil na ještě větší popularitě. 

Z čeho se hydrofoil skládá? 

Konstrukce je velmi jednoduchá a spolehlivá. K samotné desce hydrofoilu je zespoda připevněná tzv. „noha“ se stabilizačním křídlem. 

Deska je že sloučeniny hliníku a plastu, takže je lehká a snadno ovladatelná. Váha je mezi 5-6 kilogramy. Hydrofoil je proto jednoduchý na naučení a nenamáhá tolik klouby. 

Kolmo na spodní stranu desky je připevněn trup, na kterém je stabilizační křídlo a hydrokřídlo. 

V rukách drží jezdec wing, který prkno pohání. Všechno potřebné vybavení najdete např. na Mysticstore.cz.

Jak hydrofoil funguje? 

Křídlo hydrofoilu je ponořené ve vodě a jakmile se vám do wingu opře vítr a začnete se rozjíždět, křídlo začne díky svému tvaru tlačit vodu dolů a na jeho horní straně vznikne vakuum. 

Vakuum se plní vodou, která je do prostoru nižšího tlaku nasáta. Nasátím nad křídlo se kapalina zrychlí a proudí rychleji než pod křídlem. Tvar křídla pak veškerou kapalinu směřuje dolů, díky čemuž se s prknem ocitnete nad hladinou. 

V jakém úhlu křídlo nabírá vodu a jak vysoko vás pustí, řídíte wingem v rukách. Jízda je náročná na stabilitu a učení, ale pokud jste milovníci adrenalinu, je pro vás hydrofoil to pravé.

Jezdit se dá i bez wingu, kdy si sám rider udržuje rychlost pohybem nohou. Na hydrofoil se v takovém případě nastupuje s rozeběhem, takže narozdíl od jízdy s wingem nemáte připevněné nohy k prknu. 

Rychlost, jízda, let a adrenalin – to vše je hydrofoil 

Při jízdě na hydrofoilu pokoříte vše, co vás omezuje. Při dobrém větru se dá dosáhnout až 60 km/h, a pokud wingem chytíte dobrý poryv větru, můžete se pár metrů proletět. 

Na vyšší rychlosti už je potřeba robustnější profil stožáru, ale i s těmi tenčími se dá dosáhnout 20-40 km/h.  Nemá smysl se zbytečně držet zpátky. Při vyšších rychlostech je prkno stabilnější a lépe se s ním zatáčí. Čím rychleji jedete, čím víc je třeba stát na přední noze, takže pokud to umíte se snowboardem, nemá smysl váhat.

Jízdu na hydrofoilu si skutečně užijete. Pod nohama vám utíká hladina vody a nad sebou držíte wing – prostě dvojitá jízda. Schopnost ovládat najednou dvě rozdílné věci vám dodá božský pocit, že dokážete vše, co si přejete. 

Fouká málo? Nevadí! 

Wing na hydrofoil je větší než jezdec a při jízdě dosahuje až pod hranu prkna. Křídlo na spodní hraně prkna má navíc malou třecí plochu a díky tomu stačí i slabší vítr k tomu, abyste se projeli. 

Poryvy větru také nejsou překážka. Můžete se při nich jízdu zpestřit skákáním. Nejlepší je jízda na moři, když se vám poryv větru podaří zkoordinovat s vlnou. 

Naučit se na hydrofoilu je poměrně rychlá záležitost. Během dvou let si ovládání zautomatizujete natolik, že můžete začít objevovat vlastní triky. 

Začněte ještě letos a příští rok už si budete moct užívat všechny výhody, které jízda na hydrofoilu přináší.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper