- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyS repasem ušetříte při nákupu herního PC

S repasem ušetříte při nákupu herního PC

Herní počítač by měl splnit některé konkrétní parametry. Které by to přesně měly být a co byste si měli před nákupem vlastně uvědomit?

Co při nákupu nezanedbat

Herní počítače mají za úkol především dosáhnout co nejvyššího grafického výkonu. To znamená, že se musíme rozmyslet, jestli v grafických nastaveních nebo v plynulosti obrazu jsme ochotni přijmout určité kompromisy. Pro příležitostné hráče to alternativa být může.

Kdo chce počítat s alespoň Full HD rozlišením s vysokým nastavením detailů, musí prakticky zamířit do střední třídy těchto zařízení. V nich je ale potřeba naučit se zorientovat. Laik se navíc vystavuje riziku, že si pořídí komponentní nekvalitní, hlučné nebo nedostatečně výkonné.

Herní PC potřebuje výkonný procesor i grafiku

Stěžejní součástí každého PC je především CPU, tedy procesor. Což platí i pro počítač herní. Zaměřit by se tak uživatel prioritně měl na počet jader. Prakticky ale zjednodušeně platí, že čím vyšší modelové označení, tím lépe.

V případě herního zařízení má smysl uvažovat například o procesorech Intel Core i5 nebo Core i7, případně alternativně o modelech od značky AMD. Tedy alespoň AMD Ryzen 5 nebo Ryzen 7. Nejvyšší „devítková“ řada je však u obou značek dosud poměrně finančně náročná a výkonnostní nárůst není tak markantní.

Důležitá je také grafická karta. Na trhu momentálně působí hned dva výrobci herních grafik AMD a Nvidia. Prakticky nejslabší použitelnou konfiguraci představuje AMD Radeon 560 nebo Nvidia GTX 1050 Ti. Kdo si může dopřát o trochu lepší sestavu, měl by volit model Nvidia GTX 1650 4 GB nebo o něco výkonnější Radeon RX 6500 XT 4 GB.

Důležitý je i disk a RAM

I v případě RAM platí, že čím vyšší bude, tím lépe. Obecně se za nejmenší použitelný základ považuje 16 GB. V tomto případě ale platí, že připlácet příliš nemá smysl. 32 GB zatím úplně nevyužijete, navíc upgrade v případě RAM nebývá problém.

Jednoznačně si u herního PC má smysl dopřát disk. A to i přesto, že SSD disky jsou stále o něco dražší alternativou. Jejich kapacity se pohybují v rozmezí od 128 do 500 GB. Zpravidla se v tomto směru vyplatí sáhnout po nejvyšší kapacitě 500 GB.

Poměrně podceňovanou součástí, která ale není o nic méně důležitá, je u herního PC i chlazení. Kromě klasického systému chlazení existují i vodní chladiče, které jsou obvykle výkonnější.

Kolik peněz si vlastně připravit

Otázka výkonných komponent však samozřejmě není záležitostí pouze vašich osobních priorit, ale také ceny. Kvalitní herní PC bude dražší. Řádově je potřeba se pro koupi stroje vhodného ke spuštění všech současných her připravit na cenu do 30 000 Kč.

V případě, že máte omezený rozpočet, už to může být na úkor výkonnosti celé sestavy. V takovém případě má smysl si pořídit repasované herní PC. Tedy použitý počítač, který se vyznačuje nižší pořizovací cenou, ale stále funkčností, kvalitou a dostupností záruky.

Takzvané repasy jsou nicméně citelně levnější. Slevy mohou dosahovat řádově až několika desítek procent. Nejširší výběr v ČR najdete na – Eurotech.cz či přímo na prodejně v Brně.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper